Elektrische auto onderhevig aan verkeersbelastingen vanaf 1 januari 2026
Vanaf 2026 zal je in Vlaanderen verkeersbelastingen moeten betalen over een elektrische auto, dat is nu officieel bevestigd door Vlaams minister van Financiën Ben Weyts.
Wat we twee dagen geleden reeds schreven, is nu officieel bevestigd door Vlaams minister van Financiën Ben Weyts: vanaf 1 januari 2026 zal je in Vlaanderen verkeersbelastingen moeten betalen wanneer je een elektrische auto inschrijft.
OOK INTERESSANT: Alle elektrische auto’s die je kan kopen in België (2026)
Normaal gezien zal een elektrische auto belast worden aan de lagere fiscale pk tarieven. Concreet wil dat zeggen dat de jaarlijkse verkeersbelasting ongeveer 100€ of minder zal bedragen, en de belasting op inverkeerstelling (BIV) 61,50€. De eerdere voorstellen om elektrische auto’s o.a. te gaan belasten op basis van gewicht, lijken voorlopig van tafel. In januari zullen we het (hopelijk) zeker weten.
Elektrische auto’s die voor 2026 ingeschreven worden, behouden normaal gezien hun vrijstelling.


Ik kan daar perfect mee leven, zolang een brandstofauto maar meer betaald. De Vlaamse regering zou wel eens kunnen gaan kijken bij de noorderburen, was dat niet ons gidsland? Dan is er zeker nog veel marge aan de bovenkant van het spectrum, de auto’s met grote brandstofmotoren of veel pk‘s, die worden in Nederland wel veel veel veel veel zwaarder belast dan in Vlaanderen. Zou de schatkist ook wel ten goede komen.
Het lijkt mij belangrijk om vooral de oudere diesels en krachtige oude benzinewagens systematisch uit het verkeer te gaan halen. Zij veroorzaken het gros van de CO2 uitstoot en de uitstoot van kleine partikels die onze luchtwegen aantasten. Het is ook belangrijk dat de voortrekkers van het aanschaffen van EV’s nu beloond worden voor hun vroege keuze en dus blijvend vrijgesteld blijven van BIV en rijtaks. Nu kan de race starten om alsnog voor 31 december een EV aan te gaan schaffen.. Beter laat dan nooit, 🤟
Een EV maakt ook gebruik van de openbare infra, het is dus maar normaal dat deze daar ook een deel aan bijdraagt.
Subsidies dienen om veranderingen een boost te geven en van de grond te krijgen. Niet om een eeuwigdurend “verworven recht” te blijven.
Het is dus inderdaad niet meer dan normaal dat EV’s ook hun steentje bijdragen aan de uitbouw en het onderhoud aan infra en dat wie tijdig kon beslissen en niet blijft wachten op Godot daarvoor blijvend beloond blijft.
En wat betreft diegenen die pas vanaf 2026 willen of kunnen beslissen: wat is nu 61,5 BIV en 100 € belasting in vergelijking met de taksen geheven op de inschrijving en het gebruik van een auto op fossiele brabrandsto
Ik rij nu al 7 jaar EV en dit in combinatie met PV op het dak. Nog nooit zo goedkoop met een auto gereden als de laatste zeven jaar.
En in tegenstelling tot waterstof – de hoop in bange dagen voor de fossiele industrie – heeft zowat iedere woning al een netaansluiting voor elektriciteit en struikel je bijna over de openbare laadpalen die her en der als paddestoelen uit de grond oprijzen.
Hier is het lokaal bestuur zelfs al begonnen, na de vele AC laadpalen, HPC op eigen terrein en beschikbaar voor iedereen te plaatsen.
De aangewezen weg is vooruit, niet blijven stilstaan en al zeker niet terug achteruit vanwege een gevoel van nostalgie over iets dat nooit meer zal terug komen.
Oponthoud zal er uit wanhoop en angst voor verandering her en der nog wel zijn en komen maar het “point of no return” is al ingezet.
Ik durf het te hopen Victor, het heeft al veel te lang geduurd!
Ik ben er niet mee akkoord,dat wie eerder een EV voertuig heeft aangeschaft, blijvend geen BIV en verkeersbelasting zou moeten gaan betalen, Ev’s, zijn een pak zwaarder dan een benzinevoertuig en waarom zouden jullie EV’rijders geen verkeersbelasting moeten gaan betalen, benzine en dieselrijders moeten dit ook doen of maken jullie geen gebruik van de wegen, mijn benzinevoertuig Toyota Avensis benzine met 115000 km op de teller en van bwj 2002, voldoet aan de regelgeving, is geldig gekeurd om op de weg te mogen rijden, vele bedrijven hebben vroeger EV voertuigen aangeschaft volledig fiscaal aftrekbaar en een fikse premie bij aankoop, wie betaalt die EV premie, de belastingplichtige,en ik zou voor nog geen 10000km per jaar een EV voertuig moeten gaan aanschaffen, ik wil wel eens weten als iedereen elektrisch zou rijden, dan valt gegarandeerd het net wel eens plat, al die extra electriciteit moet geproduceerd, overdag hebt ge zonnepanelen, die brengen vroeg donker in de winter weinig bij, een thuisbatterij moet al een flinke opslagcapaciteit hebben,vb wasmachine draait, droogkast, kookvuur, het EV voertuig moet s’avonds na het werk opgeladen, en als het kan op het bedrijf de werkgever gaat die kosten ook niet op zich nemen
En verkeersbelasting op basis van gewicht durven ze hun nog niet uit te spreken,want dan jagen ZE DE EV rijders schrik aan en wilt niemand ze nog, verzekeringen tellen de premie op basis van aantal uw, als men lineair moest rekenen, hoe meer kW of Pk een elektrische auto heeft daar wordt de premie op berekend er zijn zelfs ondergrondse parkeergarages waar ze niet binnen mogen.
Ik rij al 8,5 jaar “gratis” Tesla S (heb zelfs nog gratis stroom). Dit was toch niet normaal, ik verslijt ook wegen … Dit is een terechte beslissing. Er zijn zoveel voordelen aan elektrisch rijden dat 0 BIV en 0 verkeersbelasting echt niet nodig is.
Jan Opdeweegh, ondergrondse parkeergarages waar EV niet binnen mogen, bestaan niet. Integendeel, parkeergarages met meer dan tien plaatsen, ondergronds of niet, moeten nu verplicht laadpalen plaatsen. In appartementsgebouwen mag de VME zich niet meer verzetten tegen de plaatsing van laadpalen in de ondergrondse parkeergarage.
Verkeersbelasting werd nog nooit berekend op basis van het gewicht, waarom zou dat voor EV ineens wel moeten? Omdat ze meer schade zouden berokkenen aan het wegdek? Als verkeersbelasting moet berekend worden i.f.v. de aangerichte schade, dan moet die voor brandstofwagens minsten verdubbelen door de luchtvervuiling die ze veroorzaken.
onze ev weegt 1500kg…
hoeveel luxe roetspuwende suv zitten boven dat gewicht?
de pot verwijt de ketel is weer heel toepasselijk
@Jan Opdeweegh: vanwaar haal je het dat EV rijders geen belastingen betalen?
En er is niemand die je verplicht om een EV te kopen. De beslissing welk voertuig je koopt ligt nog altijd volledig bij jezelf.
Een salarisauto – of het er nu eentje met fossiele of elektrische aandrijving is – is trouwens een deel van de verloning voor wie WERKT. Je krijgt een salarisauto dus niet zomaar cadeau van de overheid noch werkgevers.
En de werkgever neemt hier wel degelijk de kosten voor laden op zich. Net zoals hij voorheen de kosten voor tanken eveneens op zich nam.
De capaciteit van mijn thuisbatterij is ruim voldoende om alle verbruikers die je opnoemt van de nodige kW en kWh te voorzien. Je bent ook niet verplicht ze allemaal gelijktijdig te gebruiken. Dat kan mits wat planning ook gespreid.
En weet je wat? De opslag in de thuisaccu wordt hier ook nog eens bijgestaan door de opslag in de EV die, indien gewenst, ook kan terugleveren aan de woning. Probeer dat maar eens met een benzineauto. 🙂
En van een verkeersbelasting op basis van gewicht ben ik ook niet bang. Er zijn genoeg EV’s die lichter zijn dan vervoermiddelen op fossiele brandstof.
Maar eenmaal een verkeersbelasting op basis van gewicht niet meer komen klagen dat het OV nog duurder wordt en dat je een serieuze toeslag zal mogen betalen om je bestelde goederen tot in de winkel, laat staan tot bij je thuis, geleverd te krijgen.
En waarom zou het net “platvallen” door het gebruik van elektrische auto’s? Het grootste deel van het jaar ga ik thuis laden zonder het openbaar net te belasten. Integendeel, ipv in de zomer het net te belasten met overbodige netinjectie hou ik het lokaal en pomp het in mijn EV.
Eenmaal men in België eindelijk de bidirectionele laadpalen in het openbare net integreert zullen de EV’s het net juist helpen stabiliseren ipv te belasten.
Ik raad je aan eens een kijkje te gaan nemen in bv. Utrecht om met eigen ogen te aanschouwen wat er op dat vlak allemaal mogelijk is wanneer men het wil.
En voor wie het vergeet, de ontginning, productie, transport en overhevelen van fossiele brandstoffen vraagt heel veel extra energie, deels elektriciteit, waar fossiele rijders nogal gemakkelijk blind voor blijven. Dat valt allemaal weg wanneer “iedereen” elektrisch zou rijden.
Het zou je sieren naast je blijkbare onwetendheid in de materie bijkomend geen zaken te gaan verzinnen.
Ik ken persoonlijk geen ondergrondse garages waar een EV niet binnen mag. Ik ben ze nog nooit tegengekomen dus het zal eerder de spreekwoordelijke uitzondering dan de regel zijn.
Ik ken zelfs ondergrondse garages in appartementsgebouwen waar tot op min 2 er zelfs per parkeerplaats individuele laadpalen voorzien zijn. Je kan er dus niet alleen met de EV in, je kan er ook nog eens laden terwijl de auto staat te niksen. Probeer dat maar eens met een brandstofauto. 🙂
Als je dan toch per gewicht wil rekenen. Een benzineauto verbruikt ongeveer 11.100 kg brandstof over 250.000 km. Dus maak dan maar een eenheidstarief per kg, de EV per kg elektriciteit over de ganse levensduur en de brandstofauto voor de totale massa inclusief gebruikte brandstof 🤣